| Mode | Analog |
| Frequence Band | FRS |
| Transmit Frequency(TX) | UHF: 462-467MHz |
| Receive Frequency(RX) | UHF: 462-467MHz |
| Power | 2W |
| Channel Number | 22 |
| Channel display | / |
| Waterproof Rating | / |
| Bluetooth | / |
| Location | / |
| Battery Capacity | 1300mAh |
| Operation Temperature | -20°C to +60°C |
| Display | No Display |
| Wireless Copy | / |
| NOAA | / |
| Lone work | / |
| Man Down | / |
| Weight | 90g |
| Size | 122*50*18mm |
| Type-C Charging | / |
| Additional Features | 1. VOX Function ; 2. Compact and slim design; 3. Portable ; 4. Ultrathin fuselage; |
| General | |
| Model Number | RT19 |
| Frequency Range | US:FRS |
| Channel Capacity | 22 |
| Battery Capacity | Li-ion 1300mAh |
| Working Voltage | DC 3.7V |
| Antenna Impedance | 50Ω |
| Working temperature | -20-60℃ |
| Weight (including battery) | 90g |
| Size (Including antenna) | 122x50x18mm |
| Transmitter | |
| Output Power | ≤2W/≤0.5W |
| Modulation | 16K F3E / 11K F3E |
| Maximum Frequency Deviation | 1≤5KHZ / ≤2.5KHz |
| Remanent Radiation Mode | ≤7uW |
| Electric Current | ≤1.2A |
| Modulation Distortion | ≤5% (300-3000Hz) |
| Receiver | |
| RF Sensitivity | ≤0.25uV / ≤0.3uV |
| Audio Frequency Power | ≥200mW |
| Audio Distortion | ≤5% |
| Inter-Modulation | ≥60dB |
| Adjacent Channel Selectivity | ≥65dB |
| Spurious Rejection | ≥55dB |
1. CTCSS&DCS
2. Squelch Function
3. TOT (Time Out Timer)
4. VOX Hands-Free
5. Battery Saving Mode
6. Low Battery Prompt
7. Key Lock Function
8. Scrambler Function
9. Frequency Hopping
10. Voice Companding
If you do not like the product you can return it within 15 days - no questions asked. This excludes bodysuits, swimwear and clearance sale items. We have an easy and hassle free return policy. Please look at our Delivery & Returns section for further information.