| Mode | Analog |
| Frequence Band | FRS |
| Transmit Frequency(TX) | UHF: 462-467MHz |
| Receive Frequency(RX) | UHF: 462-467MHz |
| Power | 2W |
| Channel Number | 16 |
| Channel display | / |
| Waterproof Rating | / |
| Bluetooth | / |
| Location | / |
| Battery Capacity | 1620mAh |
| Operation Temperature | -20°C to +55°C |
| Encryption Type | 50 CTCSS/210 DCS |
| Display | No Display |
| Wireless Copy | / |
| NOAA | / |
| Emergency Alarm | Local+Remote |
| Lone work | / |
| Man Down | / |
| Weight | 102.5g |
| Size | 110*55*15mm |
| Type-C Charging | Y |
| Additional Features | 1.Scan; 2.Monitor; 3.Squelch; 4.Power save; 5.VOX; 6.Battery save; 7.Channel lock ; 8.Low Battery Audible Alert; 9.TOT; |
| General | |
| Model Number | RT22P |
| Frequency Range | FRS |
| Power | 2W |
| Color | Black |
| Channel Capacity | 16 |
| Battery Capacity | Li-ion 1620mAh |
| Working Voltage | DC 3.7V |
| Weight (Include battery) | 102.5g |
| Size(not included Antenna ) | 110x55x15mm |
Function:
● 16 FRS Channels
● Scan
● Monitor
● Squelch
● Power save
● 50 CTCSS codes/210 DCS codes
● VOX
● Battery save
● Channel lock
● Low Battery Audible Alert
● TOT
● Alarm
If you do not like the product you can return it within 15 days - no questions asked. This excludes bodysuits, swimwear and clearance sale items. We have an easy and hassle free return policy. Please look at our Delivery & Returns section for further information.