| Mode | Analog |
| Frequence Band | FRS |
| Transmit Frequency(TX) | UHF: 462-467MHz |
| Receive Frequency(RX) | UHF: 462-467MHz |
| Power | 2W |
| Channel Number | 22 |
| Channel display | / |
| Waterproof Rating | / |
| Bluetooth | / |
| Location | / |
| Battery Capacity | 1000mAh |
| Operation Temperature | -20°Cto+60°C |
| Encryption Type | 50 CTCSS/105 DCS |
| Display | No Display |
| Wireless Copy | Y |
| NOAA | / |
| Emergency Alarm | Local+Remote |
| Lone work | / |
| Man Down | / |
| Weight | 127g |
| Size | 95*53*25mm |
| Type-C Charging | / |
| Additional Features | 1. Scan Function ; 2. Monitor Function ; 3. Squelch Function ; 4. VOX Hands-Free ; 5. Channel Lock ; 6. Flashlight Lighting; 7. 10W Charging Base; |
Technical Specification
|
Frequency Range |
FRS |
|
Channel Capacity |
22 |
|
Audio Distortion |
<5% |
|
Operating Temperature |
-20℃+55℃ |
|
Antenna Impedance |
50Ω |
|
Output Power |
≤2W |
|
Frequency Stability |
±2.5ppm |
|
Maximum frequency offset |
±5kHz |
|
Stray Radiation |
TX≤0.25uW@-36dBm;RX≤2nW@-57dBm |
|
Modulation |
8KφF3E |
|
Transmission current |
≤1500mA |
|
Receive Sensitivity |
-122dBm |
|
Adjacent channel selectivity |
≥60dB |
|
Inter-modulation |
≥55dB |
|
Operation Voltage |
DC 3.7V |
Features of RB66:
Equipped with Fast Charging Charger
Built-in Flashlight
Local + Remote Alarm
Scan Function
Monitor Function
Squelch 0-9 Level
VOX 0-9 Level
Channel Lock
Busy Channel Lock
If you do not like the product you can return it within 15 days - no questions asked. This excludes bodysuits, swimwear and clearance sale items. We have an easy and hassle free return policy. Please look at our Delivery & Returns section for further information.