| Model | Retevis RT81 |
| Frequency | UHF 400-470MHz |
| Mode | Digital/Analog |
| Power | 10W |
| Channel capacity | 32 Channels (2 zones, 16 Channel Per Zone) |
| Zone | 2 |
| Working voltage | 7.4V |
| Working temperature | -30℃~+60℃ |
| Storage temperature | -40℃~+60℃ |
| Continuous working time | Analog: 15 hours, Digital: 25 hours |
| Battery capacity | 2200mAh |
| Weight (include battery) | 9.32oz/264g |
| Radio size (include battery) | 5.48x2.51x1.45in (139x64x37mm) |
| Receiver | |
| Channel spacing | 12.5/25KHz (Digital mode 12.5KHz) |
| Frequency stability | ±1.0ppm |
| Analog sensibility | 0.35µV/-116dBm(20dB SINAD) |
| 0.2µV/-120dBm (Typical) | |
| Digital sensibility | 0.3µV/-117.4dBm (BER5%) |
| 0.7µV/-110dBm (BER1% | |
| Spurious response | TIA03C:65dB |
| ETSI:65dB | |
| Adjacent channel selectivity | TIA603C:60dB@12.5KHz |
| ETSI:60dB@12.5KHz | |
| Spurious response suppression | TIA603C:70dB ETSI:70dB |
| Receiving spurious emissions | ≤57dBm@1GHZ,≥47dBm |
| Blocking | 84dB |
| Rated audio power | 1W |
| Audio response | +1dB—-3dB |
| Rated audio distortion | ≤3% |
| Transmitter | |
| Channel spacing | 12.5/25KHz (Digital mode 12.5KHz) |
| Frequency stability | ±1.5ppm |
| TX power | Low:1W High:10W |
| FM noise | -40dB@12.5kHz |
| Spurious emission | ≤36dBm@1GHz,>-30dBm |
| Adjacent channel selectivity | -60dB@12.5KHz |
| FM modulation mode | 12.5KHz:11FOF3E |
| 4FSK digital modulation mode | 12.5KHz(data only)7K60FX |
| 12.5KHz(data+voice)7K60FX | |
| Modulation limit | 2.5KHz@12.5KHz |
| Audio response | +1dB—-3dB |
| Rated audio distortion | ≤3% |
| Digital protocol | ETSITSI02361,-1,-3 |
| Vocoder type | AMBE+2TM |
● 32 Channels (2 Zones), 64 Digital Contacts
● Digital/Analog Double Modes
● Private Call, Group Call, All Call (digital mode)
● Wideband/Narrowband Selection
● TX high/Low Power Selection
● Encryption Function
● Dual Time Slot
● Busy Channel Lockout
● TOT (Time-out-Timer)
● Repeater/Talk Around
● Side Key Programmable
● Battery Saving Mode
● Tail Elimination
● VOX Hands-Free
● Squelch 1~9 Level
● Dual Time Slot
If you do not like the product you can return it within 15 days - no questions asked. This excludes bodysuits, swimwear and clearance sale items. We have an easy and hassle free return policy. Please look at our Delivery & Returns section for further information.