No more shouting into dead zones; the high-gain antenna ensures your voice cuts through in remote or obstructed terrain.
Full radio control directly through the microphone, allowing the base unit to be stashed anywhere.
Stop straining to listen in loud cabins; the dual-speaker system delivers crisp audio that pierces through heavy engine and noise.
Get instant NOAA emergency updates as conditions change; stay informed to change your travel plans before the weather changes.
Skip the headache of manual programming; with pre-set channels and easy syncing, the entire team is connected and moving in minutes.
1. Integrated control microphone for easy hidden installation.
2. 20W high power & 22 GMRS channels and 8 GMRS repeater channels for long-distance communication.
3. Built-in 10 NOAA weather alert and scan channels for outdoor safety.
4. Dual speakers & noise-canceling for clear audio in noisy environments.
5. Compact, programmable, and vehicle-friendly design.
Fast Shipping from the USA
Free Programming Cable Include
| Mode | Analog |
| Frequence Band | GMRS |
| Transmit Frequency(TX) | UHF:462-467Mhz |
| Receive Frequency(RX) | UHF:462-467Mhz |
| Power | 20W / 5W |
| Channel Number | 30 |
| Channel display | Channel Number |
| Waterproof Rating | IP54 |
| Bluetooth | / |
| Location | / |
| Operation Temperature | -30 to+55 ℃ |
| Encryption Type | 50 CTCSS/210 DCS |
| Display | LCD |
| Wireless Copy | / |
| NOAA | Y |
| Lone work | / |
| Man Down | / |
| Weight | 887g |
| Size | 118*107.7mm*30mm |
| Type-C Charging | / |
| Additional Features | 1.Backlight Settings; 2.VOX; 3.Sleep Time Settings; 4.External Speaker Jack; 5.Automatic Power On Function; |
Frequency GMRS
Channels 22+8
Rated Voltage 13.8V DC
BAND Narrow(12.5K)/Wide(20K)
Dimension 118*107.7*30mm(H*W*D)
If you do not like the product you can return it within 15 days - no questions asked. This excludes bodysuits, swimwear and clearance sale items. We have an easy and hassle free return policy. Please look at our Delivery & Returns section for further information.