| Mode | Digital |
| Frequence Band | UHF |
| Transmit Frequency(TX) | UHF : 400-470MHz |
| Receive Frequency(RX) | UHF : 400-470MHz |
| Power | 5W |
| Channel Number | 16 |
| Channel display | / |
| Waterproof Rating | / |
| Bluetooth | / |
| Location | / |
| Battery Capacity | 1300mAh |
| Operation Temperature | -20℃ to +55℃ |
| Encryption Type | CTCSS/DCS |
| Call Types | All Call |
| Display | No Display |
| Wireless Copy | / |
| NOAA | / |
| Emergency Alarm | Local+Remote |
| Lone work | / |
| Man Down | / |
| Weight | 250g |
| Size | 130mm*54mm*35mm |
| Type-C Charging | Y |
| Additional Features | 1.built-in LoRa; 2.Connect Up to 30 Radios; 3.Repeater Connecting Set; 4.Voice Prompts; 5.Channel Adjustment; 6.Fast Programming; 7.Current Channel Prompt; 8.Low Battery Audible Alert; 9.Launch Beep; |
|
Model |
RB24 |
|
Frequency Range |
400-470MHz |
|
Transmit Power |
5W |
|
Bandwidth |
125kHz |
|
Number of Channels |
16CH |
|
Antenna Type |
Detachable antenna |
|
Battery Capacity |
1300mAh |
|
Output Power |
5W |
|
Standby Time |
>30h |
|
Operating Hours |
>10h |
|
Material |
ABS |
|
Power Output |
7.4v |
|
Size |
35*54*130mm |
|
Weight |
500g |
● 16 Channels (400-470MHz)
● Repeater Connecting Set
● Voice Prompts
● Channel Adjustment
● Fast Programming
● Current Channel Prompt
● Low Battery Audible Alert
● Launch Beep
● All Call
If you do not like the product you can return it within 15 days - no questions asked. This excludes bodysuits, swimwear and clearance sale items. We have an easy and hassle free return policy. Please look at our Delivery & Returns section for further information.