| Mode | Analog |
| Frequence Band | VHF |
| Transmit Frequency(TX) | VHF:156.000~162.000MHz |
| Receive Frequency(RX) | VHF:156.000~163.425MHz |
| Power | 25W/1W |
| Channel Number | 88 |
| Channel display | Channel Number |
| Waterproof Rating | IP67 |
| Bluetooth | / |
| Location | GPS |
| Battery Capacity | / |
| Operation Temperature | -20°C to+60°C |
| Encryption Type | CTCSS / DCS |
| Call Types | Single Call, Group Call, All Call |
| Display | LCD |
| Wireless Copy | / |
| NOAA | Y |
| Emergency Alarm | Local, Remote |
| Lone work | / |
| Man Down | / |
| Weight | 721g |
| Size | 155*68*86mm |
| Type-C Charging | / |
| Additional Features | 1. Dual Receiver, Independent DSC Dedicated Receiver 2. Weather Channel Alarm 3. Built-in GNSS Module, Support GPS, GLONAS, SBAS Satellite-based 4. Augmentation System (WAAS/EGNOS/MSAS/GAGAN) 5. Emergency switch 16/9 channel |
| General | |
| Frequency Range | TX: 156.000~162.000MHz |
| RX: 156.000~163.425MHz | |
| Modulation | FM (16K0G3E), DSC (16K0G2B) |
| Frequency Stability | ±5ppm |
| Operating Voltage | DC13.8V (±15%) |
| Operating Temperature | -20°C~+60°C |
| Antenna Impedance | 50Ω |
| Dimensions (W×H×D) | 155mm×68mm×86mm |
| Weight | 721g (Hand MIC Included) |
| Receiver | |
| Receive Sensitivity | ≤0.22 µV |
| Squelch Sensitivity | ≤0.22 µV |
| Adjacent Channel Selectivity | ≥70 dB |
| Spurious Response Rejection Ratio | ≥70 dB |
| Intermodulation Rejection Ratio | ≥70 dB |
| Max. Receive Current | ≤1.5 A |
| Audio Output Power | ≥4.5 W (10% ) |
| GPS Signal Format | NMEA 0183-2.0 |
| Output Impedance | 4Ω (Speaker) |
| Transmitter | |
| Output Power | 25 W \ 1W |
| Max. Frequency Deviation | ±5 kHz |
| Spurious Emissions | ≤-70 dB (H ),≤-56 dB (L ) |
| Adjacent Channel Power | ≥70 dB |
| Audio Harmonic Distortion | ≤10 % |
| Current Consumption | ≤5.5A (H),≤1.5A (L) |
| Input Impedance | 2kΩ (MIC) |
If you do not like the product you can return it within 15 days - no questions asked. This excludes bodysuits, swimwear and clearance sale items. We have an easy and hassle free return policy. Please look at our Delivery & Returns section for further information.