| Mode | Analog |
| Frequence Band | UHF |
| Transmit Frequency(TX) | UHF:450-470MHz |
| Receive Frequency(RX) | UHF:450-470MHz |
| Power | 10W/5W/1W |
| Channel Number | 30 |
| Channel display | Channel Number |
| Waterproof Rating | IP67 |
| Bluetooth | Y |
| Location | / |
| Battery Capacity | 2600mAh |
| Operation Temperature | -20℃ to +50℃ |
| Encryption Type | 50 CTCSS/210 DCS |
| Call Types | Group Call |
| Display | Hidden Display |
| Wireless Copy | Y |
| NOAA | / |
| Emergency Alarm | Local+Remote |
| Lone work | / |
| Man Down | / |
| Weight | 283.9g |
| Size | 218.44*62*41mm |
| Type-C Charging | Y |
| Additional Features | 1.Powerful flashlight; 2.Data Transfer; 3.Scan; 4.Monitor; 5.Squelch; 6.Power save; 7.VOX; 8.Channel lock; 9.Low Battery Audible Alert; 10.TOT; |
|
Frequency range |
UHF(450-470MHz) |
|
Channel number |
30/16 |
|
Audio distortion |
<5% |
|
Operating temperature |
-20℃+50℃ |
|
Antenna impedance |
50Ω |
|
Transmit power |
≤5W |
|
Frequency stabilization |
±2.5ppm |
|
Maximum Deviation |
Wideband: ≤5kHz; Narrowband: ≤2.5kHz |
|
Stray radiation |
TX≤0.25uW@-36dBm; RX≤2nW@-57dBm |
|
Modulation mode |
Wideband:16KφF3E;Narrowband:11 KφF3E |
|
Emission current |
≤1500mA |
|
Receiver Sensitivity |
Wideband: ≤0. 25uV@-119dBm; Narrowband: ≤0. 282uV@-118dBm |
|
Adjacent Channel Selectivity |
≥65dB |
|
Spurious response rejection |
≥55dB |
|
Intermodulation |
≥60dB |
|
Working voltage |
DC 7.4V |
● RB689:UHF 16
● Scan
● Monitor
● Squelch
● Power save
● 50 CTCSS codes/210 DCS codes
● VOX
● Channel lock
● Low Battery Audible Alert
● TOT
● Alarm
● Bluetooth
1. With the Bluetooth headset powered off, press and hold the power button on the headset for 5 seconds. The red and blue indicator lights will flash alternately, indicating that the headset has entered pairing mode.
2. Press the PTT button and the PF2 button to turn on the walkie-talkie. The blue indicator light will flash rapidly 4 times, emit a "beep" sound, and display the channel number. The Bluetooth icon will flash, indicating that the walkie-talkie has entered pairing mode.
3. After successful pairing, the Bluetooth headset will flash once every 5 seconds, and the Bluetooth icon will stop flashing.
If you do not like the product you can return it within 15 days - no questions asked. This excludes bodysuits, swimwear and clearance sale items. We have an easy and hassle free return policy. Please look at our Delivery & Returns section for further information.