Stay Connected. Stay Secure. Stay Productive.
Buy Now, Get 1 Free Programming Cable
Availability: In Stock
| Mode | DMR/Analog |
| Frequence Band | UHF |
| Transmit Frequency(TX) | UHF:400–480MHz |
| Receive Frequency(RX) | UHF:400–480MHz |
| Power | 10W/5W/1W |
| Channel Number | 64 |
| Channel display | Channel Number |
| Waterproof Rating | IP67 |
| Bluetooth | / |
| Location | / |
| Battery Capacity | 2800mAh |
| Operation Temperature | -20°C to +50°C |
| Encryption Type | AES256 |
| Call Types | Single Call, Group Call, All Call |
| Display | Hidden Display |
| Wireless Copy | / |
| NOAA | / |
| Emergency Alarm | Local+Remote |
| Lone work | Y |
| Man Down | / |
| Weight | 333.7g |
| Size | 126*58*36mm |
| Type-C Charging | Y |
| Additional Features | 1.Two Zones; 2.VOX; 3.Channel Lock; 4.Monitor; 5.Scan; 6.Roger; 7.Low Battery Alert; 8.Power Save; 9.Squelch; 10.TOT; 11.One Key Call; 12.Remote Stun; 13.Remote Kill; 14.DCDM; 15.50CTCSS+210DCS; |
|
Model |
NR30D |
|
Frequency |
UHF:400-480MHz |
|
Number of Channels |
64 channels: 2 zones (32 channels per zone) |
|
Power |
10W/5W/1W |
|
Battery Capacity |
2800mAh Lithium Battery (with Type-C interface) |
|
Voltage |
7.4V |
|
Antenna Impedance |
50Ω |
|
Antenna |
Detachable Antenna |
|
Earphone Jack |
Moto Pin |
|
Dimensions |
126*58*36mm (H*W*D, excluding antenna and knobs) |
|
Weight |
550g |
High / Middle/Low Power Adjustable
Two Zones
VOX Hands-free
Private Call/Group Call/All Call
Channel Lock
Monitor
Scan
Roger
Emergency Alarm
AES256 Encryption
Lone Worker
Low Battery Alert
Power Save
Squelch
TOT(Time Out Timer)
One Key Call
Remote Stun
Remote Kill
DCDM
If you do not like the product you can return it within 15 days - no questions asked. This excludes bodysuits, swimwear and clearance sale items. We have an easy and hassle free return policy. Please look at our Delivery & Returns section for further information.