| Mode | Analog |
| Frequence Band | FRS |
| Transmit Frequency(TX) | UHF: 462-467MHz |
| Receive Frequency(RX) | UHF: 462-467MHz |
| Power | 2W/0.5W |
| Channel Number | 22 |
| Channel display | / |
| Waterproof Rating | / |
| Bluetooth | / |
| Location | / |
| Battery Capacity | 1500mAh |
| Operation Temperature | -20℃ to +60℃ |
| Encryption Type | 50 CTCSS/210 DCS |
| Display | No Display |
| Wireless Copy | Y |
| Emergency Alarm | Local+Remote |
| Lone work | / |
| Man Down | / |
| Weight | 150g |
| Size | 117*54*23mm(Without Antenna) |
| Type-C Charging | Y |
| Additional Features | 1. 1.5h Fast Charging; 2. Easy Pairing Function; 3. Scan Function; 4. Monitor Function; 5. Squelch 0-9 Level; 6. VOX 0-9 Level; 7. Low Battery Audible Alert; 8. Audio Companding; 9. Voice Announcement; 10. Built-in Flashlight; 11. TOT (Time-Out-Timer); 12. Battery Saving Function; |
|
Specifications |
|
|
Frequency |
FRS |
|
Channels |
22 |
|
Power |
2W/0.5W |
|
Li-ion battery |
1500mAh |
|
Rated Voltage |
3.7V DC |
|
Standby time |
168h |
|
Work Time |
23h |
|
Weight |
141g (not include belt clip) |
|
Dimension |
117.4*53.7*23.3mm (H×W×D, not include antenna) |
● 1.5h Fast Charging
● Easy Pairing Function
● 50 CTCSS codes/210 DCS codes
● Scan Function
● Monitor Function
● Squelch 0-9 Level
● VOX 0-9 Level
● Emergency Alarm
● Low Battery Audible Alert
● Audio Companding
● Voice Announcement
● Built-in Flashlight
●TOT (Time-Out-Timer)
● Battery Saving Function
If you do not like the product you can return it within 15 days - no questions asked. This excludes bodysuits, swimwear and clearance sale items. We have an easy and hassle free return policy. Please look at our Delivery & Returns section for further information.