Fast Shipping from the USA
| Item | Specification |
|---|---|
| Frequency Range | VHF |
| Channel Number | 16 |
| Output Power | High Power |
| Working Voltage | 7.4 V DC |
| Battery Capacity | 3200 mAh (Li-ion) |
| Dimension (With Battery, Without Antenna) | 151 × 58 × 38 mm (5.9 × 2.3 × 1.5 in) |
| Weight (With Battery & Antenna) | 335 g (11.8 oz) |
| Audio Distortion | < 5% |
| Frequency Stability | ±2.5 ppm |
| Max Frequency Deviation | ≤ 2.5 kHz |
| Spurious Emission | ≤ 7 μW |
| Modulation Mode | 11KΦF3E |
| Reference Sensibility | ≤ 0.3 μV |
| Squelch On Sensibility | ≤ 0.25 μV |
| Adjacent Channel Selectivity | ≥ 65 dB |
| Spurious Response | ≥ 55 dB |
| Intermodulation | ≥ 60 dB |
| Current | ≤ 1.5 A |
If you do not like the product you can return it within 15 days - no questions asked. This excludes bodysuits, swimwear and clearance sale items. We have an easy and hassle free return policy. Please look at our Delivery & Returns section for further information.