Availability: In Stock
| Mode | Digital/Analog |
| Frequence Band | Dual Band |
| Transmit Frequency(TX) | VHF:144-146Mhz, UHF:430-440Mhz; |
| Receive Frequency(RX) | VHF:144-146Mhz, UHF:430-440Mhz; |
| Power | 10W/5W/1W/0.5W |
| Channel Number | 3000 |
| Channel display | Channel Number, Channel Name, Frequency Point |
| Waterproof Rating | IP67 |
| Bluetooth | Y |
| Location | GPS |
| Battery Capacity | 3200mAh |
| Operation Temperature | -10℃ to +40℃ |
| Encryption Type | AES256 |
| Call Types | Single Call, Group Call, All Call |
| Display | LCD |
| Wireless Copy | / |
| NOAA | / |
| Emergency Alarm | Local+Remote |
| Lone work | Y |
| Man Down | / |
| Weight | 365g |
| Size | 150*65*35mm |
| Type-C Charging | Y |
| Additional Features | 1.Scan: Time/Search/Carrier; 2.Remote kill/stun/activate; 3.Analog Monitor; 4.LED Indicator; 5.Password Lock; 6.Battery Save; 7.Voice Annunciation; 8.Dual PTT; |
| General | Frequency Range | Receive frequency: VHF 136-174Mhz,UHF 400-520MHz |
| Channel Numbers | 3000 | |
| Channel Space | 25 kHz /12.5 kHz | |
| Input Voltage | Max 8.4V---Max 540mA | |
| Battery Capacity | 3200mAh | |
| Battery Charging Input | 5V 1A | |
| Frequency Stability | ±1.0ppm | |
| Operation Temperature | -10℃ to +40℃ | |
| Antenna Impedance | 50Ω | |
| Transmit | Transmit Frequency | 144-146Mhz,430-440Mhz |
| RF TX Power | High/Middle/Low/Ultra low power | |
| Transmit current | Analog≤1.6A Digital≤0.9A | |
| Modulation Mode | 12.5KHz 11K0F3E (Analog) 25KHz 16K0F3E (Analog) 12.5KHz(data only): 7K60FXD 12.5KHz(data and voice): 7K60FXW | |
| Modulation distortion | <5% | |
| Vocoder | AMBE+2TM | |
| Adjacent channel power | 60dBm 12.5KHz 65dBm 25KHz | |
| Audio Response | +1~-3dB | |
| Digital Protocol | ETSI-TS102 361-1,-2,-3 | |
| Receive | Analog Sensibility | 0.35uV/-116dBm(20dB SINDA) 0.22uV/-120dBm(Type) |
| Digital Sensibility | 0.30uV/-117dBm(BER 5%) 0.70uV/-110dBm(BER 1%) | |
| Adjacent Channel Selectivity | TIA603C:65dB ETSI:60dB | |
| Spurious Response | TIA603C:75dB ETSI:70dB | |
| Audio Response | +1~-3dB | |
| Rated Audio Distortion | ≤3% (Type) | |
| Audio Power | ≥500mW |
Ailunce HD2 DMR radio is a 10W high-power radio that combines digital and analog modes. It is rugged and equipped with features such as Bluetooth, GPS, 500,000 DMR contact information capacity, 3200mAh large-capacity battery, IP67 waterproof rating, VFO mode, etc., which can help amateur radio enthusiasts stay connected with the world. In addition, it has a wide frequency range and can be used as an emergency walkie-talkie to help disaster preparers notify emergency communication teams and become the first responders in emergencies. (FCC ID: 2A3OOHD2)
If you do not like the product you can return it within 15 days - no questions asked. This excludes bodysuits, swimwear and clearance sale items. We have an easy and hassle free return policy. Please look at our Delivery & Returns section for further information.