Availability: In Stock
| Mode | Analog |
| Frequence Band | GMRS |
| Transmit Frequency(TX) | UHF: 462-467MHz |
| Receive Frequency(RX) | UHF: 462-467MHz |
| Power | 5W |
| Channel Number | 30 |
| Channel display | / |
| Waterproof Rating | / |
| Bluetooth | / |
| Location | / |
| Battery Capacity | 2200mAh |
| Operation Temperature | -30°C to +60°C |
| Encryption Type | CTCSS/DCS |
| Display | No Display |
| Wireless Copy | / |
| NOAA | / |
| Emergency Alarm | Local+Remote |
| Lone work | / |
| Man Down | / |
| Weight | 260g |
| Size | 124*58*39mm |
| Type-C Charging | / |
| Additional Features | "1.High /Low Power Switch; 2.Channel Switch; 3.Monitor Function; 4.Squelch Function; 5.TOT (Time Out Timer); 6.Power Saving Function; 7.Battery Voltage Alert; 8.Busy Channel Lockout; 9.High /Low Power Switch; 10.VOX Hands-Free; 11.Companding;" |
| General Specifications | |
| Frequency Range | GMRS: TX: 462.5500-467.7250MHz, RX:462.5500-462.7250MHz |
| Channel Capacity | 30 |
| Channel Spacing | Narrowband:12.5KHz, Wideband: 20kHz |
| Antenna Impedance | 50Ω |
| MIC Impedance | 2.2kΩ |
| Working Voltage | 7.4V DC |
| Size | 124 (H)*58 (W)*39(D)mm |
| Operating temperature | -30~+60 °C |
| Frequency Stability | ±2.5×10-6 |
| net weight | 260g |
| Transmitter | |
| Carrier Frequency Tolerance | ±2.5×10-6 |
| Modulation Sensitivity | 10±2mV |
| Modulation Distortion | <3% |
| Modulation Limit | 2.1@12.5K |
| Occupied Bandwidth | ≤15 kHz |
| Modulation Characteristic | ±3dB |
| Adjacent Channel Selectivity | ≤-65 dB |
| Transmitting SNR | ≥40 dB |
| Receiver | |
| Reference Sensitivity | -123dBm |
| Squelch Sensitivity | -122±2dBm |
| Audio Distortion | ≤3% |
| Modulation RX Bandwidth | ≥∣±7.5kHz∣ |
| Audio Response | ≥+2dB, ≤-10dB |
| Co-channel Injection | ≥-8 dB |
| Block | ≥85 dB |
| Channel Selectivity | ≥65 dB |
| Receiving SNR | ≥45 dB |
If you do not like the product you can return it within 15 days - no questions asked. This excludes bodysuits, swimwear and clearance sale items. We have an easy and hassle free return policy. Please look at our Delivery & Returns section for further information.