Superior Battery Life with Extended Standby Time
Durable and Sturdy shell
High power extend long distance transmission
Clear sound and strong penetration
Limited time offer
fast shipping from USA
| Mode | RB23 |
| Frequence Band | GMRS |
| Transmit Frequency(TX) | UHF: 462-467MHz |
| Receive Frequency(RX) | UHF: 462-467MHz |
| Power | 5W |
| Channel Number | 30 |
| Channel display | / |
| Waterproof Rating | IP67 |
| Bluetooth | / |
| Location | / |
| Battery Capacity | 1800mAh |
| Operation Temperature | -20℃ to +60℃ |
| Encryption Type | CTCSS/DCS |
| Display | No Display |
| Wireless Copy | Y |
| NOAA | / |
| Emergency Alarm | Local+Remote |
| Lone work | / |
| Man Down | / |
| Weight | 326g |
| Size | 127*57*37mm (Without Antenna) |
| Type-C Charging | / |
| Additional Features | 1.Monitor; 2.VOX; 3.Scan; 4.Time-out-Time(TOT); 5.Squelch Level; 6.Warn Function; 7.Power Saving Automatically; 8.Beep; |
Technical parameters:
| Specifications: | |
| Frequency Range | GMRS |
| Memory Channel | 30 |
| Battery | Li-ion 1800mAh |
| Frequency Stability | ±2.5ppm |
| Audio Distortion | <5% |
| Maximum Frequency Deviation | ≤5KHz/≤2.5KHz |
| Modulation Mode | 16KΦF3E/ 11 KΦF3E |
| Reference Sensibility | ≤0.25uV/≤0.3uV |
| Squelch On Sensibility | ≤0.2uV/≤0.25uV |
| Inter-Modulation | ≥60dB |
| Adjacent Channel Selectivity | ≥65dB |
| Spurious Response Rejection | ≥55dB |
| Current | ≤1.5A |
| Working Voltage | 7.4V DC |
| Operating Temperature | -20C-+60C |
RB23 Waterproof GMRS Handheld Long Range Two Way Radios features:
Frequency Range: GMRS 30 channels.
Waterproof function(IP67)
Monitor
VOX
Scanfunction
Time-out-Time(TOT) function
CTCSS/DCS function
Squelch level
Warn function
Wireless copy
Power saving automatically
Beep function
If you do not like the product you can return it within 15 days - no questions asked. This excludes bodysuits, swimwear and clearance sale items. We have an easy and hassle free return policy. Please look at our Delivery & Returns section for further information.