| Mode | Analog |
| Frequence Band | PMR446 |
| Transmit Frequency(TX) | PMR446: 446.000-446.200Mhz |
| Receive Frequency(RX) | PMR446: 446.000-446.200Mhz |
| Power | 0.5W |
| Channel Number | 16 |
| Channel display | / |
| Waterproof Rating | / |
| Bluetooth | Y |
| Location | / |
| Battery Capacity | 1000mAh |
| Operation Temperature | -20℃ to +55℃ |
| Encryption Type | CTCSS/DCS |
| Display | No Display |
| Wireless Copy | / |
| NOAA | / |
| Emergency Alarm | Local+Remote |
| Lone work | / |
| Man Down | / |
| Weight | 215g |
| Size | 168*55*18mm |
| Type-C Charging | Y |
| Additional Features | 1.Scan; 2.Monitor; 3.VOX Function; 4.Key Lock; 5.Busy Channel Lock; 6.TOT; 7.Restore Default Setting; 8.Companding; 9.Low Battery Alarm; 10.Power Saving Function; 11.Roger/Key Beep; 12.Call Tone; |
|
General |
Frequency Range |
PMR446 |
|
Rated Voltage |
3.7V DC |
|
|
Memory Channel |
16 |
|
|
Frequency Sensitivity |
±0.5ppm |
|
|
Antenna Impedance |
50Ω |
|
|
OperationTemperature Range |
-20℃~+55℃ |
|
|
Transmitter |
RF power |
0.5W |
|
Modulation type |
FM |
|
|
Modulation distortion |
<5% |
|
|
Adjacent channel power |
≥60dB |
|
|
Audio response |
-18 ~+10.5 dB |
|
|
Transmitter |
Max FR. Deviation |
≤±5KHz |
|
Spurious Radiation |
≤-20dBm |
|
|
Current |
≤1300mA |
|
|
Modulation Noise |
<-40dB |
|
|
Intermediation sensitivity |
4-11mv |
|
|
Receiver |
Receiving sensitivity |
≤0.282μV |
|
Adjacent channel selectivity |
≥60dB |
|
|
Occupied Bandwidth |
≥6KHz |
|
|
Current |
Standby 70mA, working 220mA |
|
|
Reference Frequency |
26.000MHz |
|
|
Inter-modulation |
≥60dB |
|
|
Conducted Emissions |
≤-20dBm |
|
|
Audio response |
-17~+11.5dB |
|
|
Audio distortion |
<5% |
|
|
Audio power |
500mW |
If you do not like the product you can return it within 15 days - no questions asked. This excludes bodysuits, swimwear and clearance sale items. We have an easy and hassle free return policy. Please look at our Delivery & Returns section for further information.