| Mode | B63B |
| Frequence Band | PMR446 |
| Transmit Frequency(TX) | PMR446: 446.000-446.200Mhz |
| Receive Frequency(RX) | PMR446: 446.000-446.200Mhz |
| Power | 0.5W |
| Channel Number | 16 |
| Channel display | / |
| Waterproof Rating | / |
| Bluetooth | / |
| Location | / |
| Battery Capacity | 1620 mAh |
| Operation Temperature | -20℃ to +60℃ |
| Encryption Type | 50 CTCSS/210 DCS |
| Display | No Display |
| Wireless Copy | Y |
| NOAA | / |
| Emergency Alarm | Local+Remote |
| Lone work | / |
| Man Down | / |
| Weight | 103g |
| Size | 102*56*34mm(Without Antenna) |
| Type-C Charging | Y |
| Additional Features | 1.15mm Ultra-Thin Design; 2.Easy to use; 3.Simple Operation with Buttons; 4.Roger Beep; 5.Key lock; 6.One-Key Pairing Function; 7.Scan; 8.Monitor; 9.Squelch; 10.Battery Saving ; 11.VOX; 12.Low Battery Alert; 13.TOT; |
|
Model |
B63B |
|
Frequency Range |
PMR446 |
|
Power |
0.5W |
|
Rated Voltage |
DC 3.7V |
|
Battery Capacity |
1620mAh Li-ion |
|
Memory Channels |
16 |
|
Standby Time |
30h |
|
Work Time |
34h |
|
Dimension |
110x55x15mm (antenna not included) |
If you do not like the product you can return it within 15 days - no questions asked. This excludes bodysuits, swimwear and clearance sale items. We have an easy and hassle free return policy. Please look at our Delivery & Returns section for further information.