| Mode | Analog |
| Frequence Band | FRS |
| Transmit Frequency(TX) | UHF: 462-467MHz |
| Receive Frequency(RX) | UHF: 462-467MHz |
| Power | 2W/0.5W |
| Channel Number | 16 |
| Channel display | Channel Number, Frequency Point |
| Waterproof Rating | / |
| Bluetooth | / |
| Location | / |
| Battery Capacity | 1200mAh |
| Operation Temperature | -20℃ to +60℃ |
| Encryption Type | 50 CTCSS/210 DCS |
| Display | LCD |
| Wireless Copy | Y |
| NOAA | Y |
| Emergency Alarm | Local |
| Lone work | / |
| Man Down | / |
| Weight | 150g |
| Size | 151*56*34mm |
| Type-C Charging | Y |
| Additional Features | 1. Scan; 2. VOX; 3. Squelch; 4. Channel Lock; 5. Battery Saving; 6. Low Battery Audible Alert; 7. TOT (Time out Timer); 8. LED Flashlight 9. Voice Prompt; 10. Roger Beep |
| Specification | Details |
|---|---|
| Frequency | FRS |
| Channels | 16 |
| Power | 2W / 0.5W |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 1200mAh |
| Working Voltage | 3.7V DC |
| Work Time | FRS: 10.82 h |
| Standard Standby Time | 87 h |
| Dimensions | 120 × 56 × 34 mm (H × W × D, with antenna) |
● 16 FRS Channels
● LCD Display
● Scan Function
● VOX Function
● Squelch Function
● 50 CTCSS codes/210 DCS codes
● Channel Lock
● Emergency Alert
● Battery Saving
● Low Battery Audible Alert
● TOT (Time out Timer)
● LED Flashlight
● Voice Prompt
● Roger beep
● NOAA
Applicable Occasion:
School, Camping, security, storage, catering
If you do not like the product you can return it within 15 days - no questions asked. This excludes bodysuits, swimwear and clearance sale items. We have an easy and hassle free return policy. Please look at our Delivery & Returns section for further information.