| Mode | Analog |
| Frequence Band | PMR446 |
| Transmit Frequency(TX) | PMR446: 446.000-446.200Mhz |
| Receive Frequency(RX) | PMR446: 446.000-446.200Mhz |
| Power | 0.5W |
| Channel Number | 16 |
| Channel display | Channel Number |
| Waterproof Rating | / |
| Bluetooth | Y |
| Location | / |
| Battery Capacity | 1400mAh |
| Operation Temperature | -10℃ to +50℃ |
| Encryption Type | 38CTCSS+83DCS |
| Display | LCD |
| Wireless Copy | Y |
| NOAA | / |
| Emergency Alarm | Local+Remote |
| Lone work | / |
| Man Down | / |
| Weight | 150.2g |
| Size | 160*50.8*30mm |
| Type-C Charging | / |
| Additional Features | 1.Vibration function; 2.Non-magnetic speaker; 3.Torch Light; 4.Monitor; 5.VOX; 6.VOX delay function; 7.Key locks; 8.Scan; 9.TOT; 10.Micro USB charger; |
| General | |
| Model | RA619 |
| Frequency range | PMR446: 446.00625-446.19375MHz |
| Channel number | 16CH |
| Channel spacing | 12.5KHz |
| Standby current | ≤8mA |
| Operating temperature range | -10℃~+50℃ |
| The antenna impedance | 50Ω |
| Rated Voltage | 3.7V |
| Transmitter | |
| RF Power | ≤0.5W |
| Modulation restriction | ≤2.5kH |
| Adjacent channel selectivity | ≥60dB |
| Spurious radio frequency | ≤7.5µW |
| Emission current | ≤1.3A |
| RECEIVER | |
| Reference sensitivity | ≤0.25uV |
| Audio power | ≥300mW |
| Waiting current | ≤8mA |
| Turn on sensitivity | ≤0.20uV |
| Receive current | ≤310 mA |
Features:
Description:
If you do not like the product you can return it within 15 days - no questions asked. This excludes bodysuits, swimwear and clearance sale items. We have an easy and hassle free return policy. Please look at our Delivery & Returns section for further information.