| Mode | RT668H |
| Frequence Band | PMR446 |
| Transmit Frequency(TX) | PMR446: 446.000-446.200Mhz |
| Receive Frequency(RX) | PMR446: 446.000-446.200Mhz |
| Power | 0.5W |
| Channel Number | 16 |
| Channel display | Channel Number |
| Waterproof Rating | / |
| Bluetooth | / |
| Location | / |
| Battery Capacity | 1200mAh |
| Operation Temperature | -10℃ to +50℃ |
| Encryption Type | 50 CTCSS/210 DCS |
| Display | Hidden Display |
| Wireless Copy | / |
| NOAA | / |
| Lone work | / |
| Man Down | / |
| Weight | 161g |
| Size | 165*55*33mm |
| Type-C Charging | Y |
| Additional Features | 1.VOX; 2.Battery Save; 3.Channel Lock; 4.Scan; 5.Monitor; 6.Squelch; 7.Low Battery Audible Alert; 8.TOT; |

|
Specification of 10-Way Multi Charger |
|
|
Input voltage |
DC 12V |
|
Input current |
4A |
|
Output voltage of each pod |
DC 4.2V |
|
Output current of each pod |
0.5A |
|
USB port/Type-C |
5V/9V/12V |
|
Size |
360x214x65mm (14.1x9.5x2.6 inch) |
|
Weight |
2kg (4.4Ib) |
|
AC and DC adapter cable length |
150cm (59 inch) |
|
Adaptable models |
RT668/RT668H/NR610/RB669 |
● 16 PMR446 Channels
● 50 CTCSS codes/210 DCS codes
● VOX Hands-Free
● Battery Save
● Channel Lock
● Scan Function
● Monitor Function
● Squelch Function
● Low Battery Audible Alert
● TOT (Time Out Timer)
● Type-C Port
If you do not like the product you can return it within 15 days - no questions asked. This excludes bodysuits, swimwear and clearance sale items. We have an easy and hassle free return policy. Please look at our Delivery & Returns section for further information.