| Mode | RT668H |
| Frequence Band | PMR446 |
| Transmit Frequency(TX) | PMR446: 446.000-446.200Mhz |
| Receive Frequency(RX) | PMR446: 446.000-446.200Mhz |
| Power | 0.5W |
| Channel Number | 16 |
| Channel display | Channel Number |
| Waterproof Rating | / |
| Bluetooth | / |
| Location | / |
| Battery Capacity | 1200mAh |
| Operation Temperature | -10℃ to +50℃ |
| Encryption Type | 50 CTCSS/210 DCS |
| Display | Hidden Display |
| Wireless Copy | / |
| NOAA | / |
| Lone work | / |
| Man Down | / |
| Weight | 161g |
| Size | 165*55*33mm |
| Type-C Charging | Y |
| Additional Features | 1.VOX; 2.Battery Save; 3.Channel Lock; 4.Scan; 5.Monitor; 6.Squelch; 7.Low Battery Audible Alert; 8.TOT; |
| Specification of RT668H Walkie Talkie | |
| Frequency Range | PMR446 |
| Power | 0.5W |
| Channel Capacity | 16 |
| Battery capacity | Li-ion 1200mAh |
| Working Voltage | DC 3.7V |
| Working Temperature | -10 °C~50 °C |
| Antenna Impedance | 50 Ω |
| Weight (with battery) | 161g |
| Receiver | |
| Sensitivity | ≤0.2μV |
| Occupied Bandwidth | ≤16KHz |
| Selectivity | ≥65dB |
| Intermediation | ≥55dB |
| Audio Power output | >500mW |
| Modulation Distortion | ≤10% |
| Frequency Stability | 5ppm |
| Current | 55mA (when standby)150mA (when working) |
| Audio Response | +7~-12.5dB |
| Transmitter | |
| Modulation type | FM |
| Spurious Radiation | ≤0.75μW |
| Modulation Noise | ≤40dB |
| Modulation Distortion | ≤5% |
| Frequency Stability | 5ppm |
| Maximum Deviation | ≤±5KHz |
| Current | ≤1200mA |
| Audio Response(300-3000Hz) | +6.5~-14dB |
| Adjacent Ch.power | ≥65dB |
| Intermediation sensitivity | 8-12mv |
● 16 PMR446 Channels
● 50 CTCSS codes/210 DCS codes
● VOX Hands-Free
● Battery Save
● Channel Lock
● Scan Function
● Monitor Function
● Squelch Function
● Low Battery Audible Alert
● TOT (Time Out Timer)
● Type-C Port
If you do not like the product you can return it within 15 days - no questions asked. This excludes bodysuits, swimwear and clearance sale items. We have an easy and hassle free return policy. Please look at our Delivery & Returns section for further information.