| Mode | Analog |
| Frequence Band | FRS |
| Transmit Frequency(TX) | UHF: 462-467MHz |
| Receive Frequency(RX) | UHF: 462-467MHz |
| Power | 2W |
| Channel Number | 22 |
| Channel display | / |
| Waterproof Rating | / |
| Bluetooth | / |
| Location | / |
| Battery Capacity | 1100mAh |
| Operation Temperature | -20°C to +55°C |
| Encryption Type | CTCSS/DCS |
| Display | No Display |
| Wireless Copy | / |
| NOAA | / |
| Lone work | / |
| Man Down | / |
| Weight | 185g |
| Size | 105*59*34mm(Without Antenna) |
| Type-C Charging | / |
| Additional Features | "1. VOX function ; 2. Scan function ; 3. DCS encrypt ; 4. Busy Channel lockout(BCL); 5. Adjust squelch level ; 6. Monitor ; 7. Time-out timer (TOT) ; 8. Battery save ; 9. Voice companding function;" |
| Technical Specification | |
| Frequency range | FRS:462.5500MHz-467.7125MHzPMR446:446.00625MHz-446.09375MHzMURS:151.820MHz-154.600MHz |
| Channel | FRS:22PMR446:16MURS:5 |
| Channel spacing | 12.5KHz |
| Operation voltage | 3.7V |
| Battery | 1100mAh(Li-ion) |
| Frequency stability | ±2.5ppm |
| Operating temperature range | -20℃~+55℃ |
| Dimensions | 105 x 59 x 34mm(without antenna) |
| Weight(with antenna and battery) | 185g |
| Transmitter | |
| Output power | 2W/0.5W |
| Modulation | F3E |
| Current | ≤1.2A |
| Modulation distortion | ≤5%(300-3000Hz) |
| Maximum frequency deviation | ≤2.5KHz |
| Remanent modulation | ≤-35dB |
| Receiver | |
| RF sensitivity | ≤0.3µV |
| Silent sensitivity | ≤0.25µV |
| Audio frequency power | ≥250mW |
| Related audio distortion | ≤5% |
| Modulation receiver bandwidth | ±7KHz |
| Spurious rejection | ≥55dB |
| Selectivity | ≥65dB |
| Inter-modulation | ≥60dB |
New Retevis RT27/RT27V license-free 12.5KHz Handheld Two Way Radio
Description:
Feature:
Package includes:
If you do not like the product you can return it within 15 days - no questions asked. This excludes bodysuits, swimwear and clearance sale items. We have an easy and hassle free return policy. Please look at our Delivery & Returns section for further information.