| Mode | Digital/Analog |
| Frequence Band | PMR446 |
| Transmit Frequency(TX) | PMR446: 446.000-446.200Mhz |
| Receive Frequency(RX) | PMR446: 446.000-446.200Mhz |
| Power | 0.5W |
| Channel Number | 16 |
| Channel display | / |
| Waterproof Rating | / |
| Bluetooth | / |
| Location | / |
| Battery Capacity | 2000mAH |
| Operation Temperature | -20℃ to +55℃ |
| Encryption Type | AES128 |
| Call Types | Single Call, Group Call, All Call |
| Display | No Display |
| Wireless Copy | / |
| NOAA | / |
| Lone work | Y |
| Man Down | / |
| Weight | 179g |
| Size | 190*54*33mm |
| Type-C Charging | Y |
| Additional Features | 1.VOX; 2.power saving; 3.Low battery alarm; 4.TOT monitoring; 5.Voice broadcast; 6.Voice delay; 7.Channel lock; 8.50 CTCSS/210 DCS ; 9.Squelch; |
Technical Specifications
|
Frequency Range |
PMR446 |
|
Memory Channel |
16 |
|
audio distortion |
<5% |
|
Operation Temperature Range |
-20℃+55℃ |
|
Antenna Impendance |
50Ω |
|
Output power |
≤0.5W |
|
frequency stability |
±2.5ppm |
|
maximum frequency deviation |
|
|
stray radiation |
≤-57dBm |
|
Modulation type |
|
|
Current |
≤750mA |
|
Receiver sensitivity |
Analog≤-121dBm@12dB SINAD ; Digital≤-119dBm@5% BER |
|
Adjacent channel selectivity |
≥60dB |
|
Inter-modulation |
65dB |
|
Rated Voltage |
DC 3.7V |
Features of RT40:
Digital/ Analog Double Modes
AES 128 Bit Encryption
Type-C Charging
DMR Emergency Alarts
SMS Messages (Send Only)
Working Alone
If you do not like the product you can return it within 15 days - no questions asked. This excludes bodysuits, swimwear and clearance sale items. We have an easy and hassle free return policy. Please look at our Delivery & Returns section for further information.