| Mode | Analog |
| Frequence Band | FRS |
| Transmit Frequency(TX) | UHF: 462-467MHz |
| Receive Frequency(RX) | UHF: 462-467MHz |
| Power | 2W |
| Channel Number | 22 |
| Channel display | Channel Number |
| Waterproof Rating | / |
| Bluetooth | / |
| Location | / |
| Battery Capacity | 1500mAh |
| Operation Temperature | -20°C to +60°C |
| Encryption Type | CTCSS/DCS |
| Display | LCD |
| Wireless Copy | / |
| NOAA | Y |
| Emergency Alarm | Local+Remote |
| Lone work | / |
| Man Down | / |
| Weight | 127.7g |
| Size | 147*57.5*24mm |
| Type-C Charging | Y |
| Additional Features | 1. Time out timer(TOT) ; 2. VOX feature ; 3. Busy Channel Lockout ; 4. Keyboard Lock (Auto/Manual) ; 5. Squelch level(0-9 grades) ; 6. Auto power saving function ; 7. Audio Companding ; 8. Monitor function ; 9. Low power indication/alarm ; 10. Scan function ; 11. Call ringtone (10 group) ; 12. 2-pin Kenwood accessory port; |
Electrical Properties:
| GENERAL | TRANSMITTER | RECEIVER | |||
| Frequency Range | 462.5500~467.7125MHz | Output power | 2 W / 0.5 W | RF sensitivity | ≤0.25uV |
| Channel capacity | 22 CH | Adjacent channel power | ≥60dB | Opening sensitivity | ≤0.20uV |
| Working Voltage | 3.7 V | TX current | ≤1.35A | Audio output | ≥300mW |
| Antenna impedance | 50Ω | Spurious radiation | ≤7.5µW | Receive current | ≤410 mA |
| Step frequency | 12.5KHz | Modulation limited | ≤2.5kH | Waiting current | ≤20mA |
If you do not like the product you can return it within 15 days - no questions asked. This excludes bodysuits, swimwear and clearance sale items. We have an easy and hassle free return policy. Please look at our Delivery & Returns section for further information.