Availability: In Stock
| Mode | Analog |
| Frequence Band | FRS |
| Transmit Frequency(TX) | UHF: 462-467MHz |
| Receive Frequency(RX) | UHF: 462-467MHz |
| Power | 2W/0.5W |
| Channel Number | 22 |
| Channel display | Channel Number |
| Waterproof Rating | IP67 |
| Bluetooth | / |
| Location | / |
| Battery Capacity | 2000mAh |
| Operation Temperature | -20℃ to +60℃ |
| Encryption Type | CTSCC/DCS |
| Display | LCD |
| Wireless Copy | / |
| NOAA | Y |
| Emergency Alarm | Local+Remote |
| Lone work | / |
| Man Down | / |
| Weight | 202g |
| Size | 180*60*33mm |
| Type-C Charging | Y |
| Additional Features | 1. Busy lock; 2. VOX; 3.TOT; 4.End-of-call tone; 5.Pressure amplification function ; 6; Power level display 7. Scan; 8.Keypad lock; 9.Voice annunciation; 10.Power saving; 11.Low battery reminder; |
| Model number | RB48 radio |
| Frequency Range | FRS |
| Channel Capacity | 22 |
| Channel step value | 12.5KHz |
| Operation Voltage | 3.7V |
| Battery Capacity | 2000mAh(Li-ion) |
| Operating Temperature | -20℃+60℃ |
| Antenna Impedance | 50Ω |
| RF Power | High:2W/Low:0.5W |
| Frequency Stability | ±2.5ppm |
| Voice Output Power | ≥300mW |
| Audio Distortion | ≤3% |
| Transmitting Current | ≤1500mA |
| Receiving Current | ≤410mA |
| Working Time | 12 hours |
| Standby Time | 48 hours |
| Dimensions | 180*60*33mm(with antenna) |
| Model number | RTC48P 6-way charger |
| Input voltage | DC12-24V |
| Input current | 4A |
| Socket output voltage | 5V |
| Socket output current | 1A |
Sturdy and durable
Easy to operate
Rechargeable 2 way radio
Quick response
Direct communication
Real-time weather
Clear sound quality
Efficient charging
Secure charging
Flexible to use
If you do not like the product you can return it within 15 days - no questions asked. This excludes bodysuits, swimwear and clearance sale items. We have an easy and hassle free return policy. Please look at our Delivery & Returns section for further information.