Fast Shipping from the USA
| Mode | Analog |
| Frequence Band | FRS |
| Transmit Frequency(TX) | UHF: 462-467MHz |
| Receive Frequency(RX) | UHF: 462-467MHz |
| Power | 2W |
| Channel Number | 16 |
| Channel display | Channel Number |
| Waterproof Rating | / |
| Bluetooth | / |
| Location | / |
| Battery Capacity | 1620mAh |
| Operation Temperature | -20°C to +50°C |
| Encryption Type | 50 CTCSS/210 DCS |
| Display | Hidden Display |
| Wireless Copy | / |
| NOAA | / |
| Emergency Alarm | Remote |
| Lone work | / |
| Man Down | / |
| Weight | 103g |
| Size | 148*55*15mm |
| Type-C Charging | Y |
| Additional Features | 1. Scan Function ; 2. Monitor Function ; 3. Squelch Function ; 4. Battery Saving; 5. VOX Hands-Free ; 6. Channel Lock ; 7. Low Battery Alert ; 8. TOT (Time Out Timer) ; 9. Backlight Selection ; |
|
Specifications of B3S |
|
|
Model |
B3S |
|
Frequency Range |
FRS |
|
Power |
2W/0.5W |
|
Rated Voltage |
3.7V DC |
|
Battery Capacity |
1620mAh Li-ion |
|
Memory Channels |
16 |
|
Standby Time |
49h |
|
Work Time |
18h |
|
Dimension |
148x55x15mm |
16 FRS Channels
Scan Function
Monitor Function
Squelch Function
Battery Saving
50 CTCSS Codes/210 DCS Codes
VOX Hands-Free
Channel Lock
Low Battery Alert
TOT (Time Out Timer)
Emergency Alarm
Backlight Selection
3.5mm Earpiece Jack
If you do not like the product you can return it within 15 days - no questions asked. This excludes bodysuits, swimwear and clearance sale items. We have an easy and hassle free return policy. Please look at our Delivery & Returns section for further information.