| Specifications | |
| Frequency Range | 462.550 - 462.725 MHz (TX), 467.550 - 467.725 MHz (RX) |
| Channel Capacity | 8 GMRS Repeater Channels |
| Channel Spacing | ±12.5KHz Narrow/±25kHz Wide |
| Operating Voltage | DC12V - 24V |
| Operating Temperature | -22° F - 140° F (-30° C - 60° C) |
| Frequency Stability | ±2.5ppm |
| Antenna Impedance | 50 Ω |
| Dimensions | 10.25" x 8.3" x 2.8" (260 x 210 x 70mm) |
| Weight | 3.7 lbs (1.66 kg) |
| Transmitter | |
| Power Output | 5W |
| Modulation | F3E |
| Spurious Emission | -60dB or less |
| Maximum Frequency Deviation | Wide: ±5kHz Narrow: ±2.5kHz |
| Audio Distortion | 5% or less |
| FM Noise | Wide:≤45dB Narrow :≤40dB |
| Receiver | |
| Sensitivity(12dB SINAD) | 0.2μV (Wide) 0.25μV (Narrow) |
| Squelch Sensitivity | 0.15μV (Wide) 0.2μV (Narrow) |
| Adjacent Channel Selectivity | ≥ 70dB (Wide) / ≥65dB (Narrow) |
| Intermodulation | ≥ 55dB |
| Spurious Rejection | ≥ 55dB |
| Image Rejection | ≥ 55dB |
| FM Ham and Noise | ≤-45dB(Wide) / ≤ -40dB(Narrow) |
| Modulation Type | F3E |
| Operating Bandwidth | ≤±7KHz / ≤±5KHz |
| Audio Distortion | ≤ 5% |
● 10 Watt GMRS Duplexer, 5W Output Power
● LCD-Display, Built Into a Cable TV Amplifier Box
● Wide/Narrow Band Selection through PC Software
● 50 CTCSS and 210 DCS Privacy Codes
● Independent Receive and Transmit Privacy Tone Selection through PC Software
● Repeater Delay (Hang) Time Adjustment through PC Software
● Noise Squelch Level Adjustment through PC Software
● High/Low Transmit Power Selection through PC Software
● Include Antenna and Feeder Cable to Build Your GMRS Repeater System
● DB-9 Female Connector for Adding An External Controller for Linking Purposes
●GMRS License Required
If you do not like the product you can return it within 15 days - no questions asked. This excludes bodysuits, swimwear and clearance sale items. We have an easy and hassle free return policy. Please look at our Delivery & Returns section for further information.