Smooth communication, works on 900MHz radio frequency
Digital & analog dual modes for versatile use
High sound quality and clear communication
Single, group, and all calls for efficient communication
Availability: In Stock
| Mode | Digital/Analog |
| Transmit Frequency(TX) | 902-928 MHz |
| Receive Frequency(RX) | 902-928 MHz |
| Power | 1W |
| Channel Number | 128 |
| Channel display | / |
| Waterproof Rating | / |
| Bluetooth | / |
| Location | / |
| Battery Capacity | 1400mAh |
| Operation Temperature | -25℃ to +60℃ |
| Encryption Type | CTCSS/DCS |
| Call Types | Single Call, Group Call, All Call |
| Display | No Display |
| Wireless Copy | / |
| NOAA | / |
| Emergency Alarm | Local |
| Lone work | / |
| Man Down | / |
| Weight | 278g |
| Size | 220*60*35mm |
| Type-C Charging | / |
| Additional Features | 1.Dual time slot; 2.color code (0-15); 3.Power saving; 4.Low power alert; 5.Scan function; 6.Monitor function ; 7.Squelch (1-10 level); 8.Tail cancellation; 9.Side key definition; 10.VOX Hands-Free; 11.Relay / de-netting function; |
Main technological specification
| Frequency range | 902-928 MHz |
| Channel Capacity | 50CH (up to 128) |
| Channel Spacing | 12.5KHz |
| Operating Temperature | -25℃~+60℃ |
| Operating Voltage | DC7.4V |
| Antenna Impedance | 50Ω |
| Microphone Impedance | 2.2KΩ |
| Battery | 1400mAh |
| Dimension | 220×60×35mm(including antenna) |
| Weight | 278g |
Transmission
| Output power | 1W |
| FM modulation | 8K¢F3E |
| 4FSK digital modulation | 7K60FXE |
| Vocoder type | AMBE++or SELP |
| Digital Protocol | ETSI-TS102 361-1,-2, |
| Harmonic | ≥70dB |
| Signal-to-noise | ≤-40 dB |
| Rated audio Distortion | ≥5% |
| Frequency Stability | ±2.5ppm |
| Max Frequency Stability | ≤-40dB |
Reception
| Sensitivity (12dB SINAD) | ≤-119dB |
| Digital 0.3μV/BER5% | |
| Signal-to-noise Radio | ≥40dB |
| Adjacent channel selectivity | ≥60dB |
| Intermediation (Wide/ narrow) | ≥55dB |
| Spurious Response Rejection | ≥65 dB |
| Audio power | 1W |
| Audio distortion | <5% |
| Frequency Stability | ±2.5ppm |
| Battery life under 5-5-90duty | 14.8 hours |
If you do not like the product you can return it within 15 days - no questions asked. This excludes bodysuits, swimwear and clearance sale items. We have an easy and hassle free return policy. Please look at our Delivery & Returns section for further information.