NOTE:
Availability: In Stock
| Mode | RT29D:DMR/Analog |
| Frequence Band | RT29D:UHF |
| Transmit Frequency(TX) | RT29D:UHF:400–480MHz |
| Receive Frequency(RX) | RT29D:UHF:400–480MHz |
| Power | RT29D:10W/5W/1W |
| Channel Number | RT29D:128 |
| Battery Capacity | RT29D:3200mAh |
| Operation Temperature | RT29D:-10°C to 55°C |
| Encryption Type | RT29D:10-bit key、32-bit encryption |
| Weight | RT29D:342g |
| Size | RT29D:128*58.5*39mm |
| Additional Features | RT29D:1.Voice broadcast; 2.VOX; 3.Channel Lock; 4.Monitor; 5.Scan; 6.Roger; 7.Low Battery Alert; 8.Power Save; 9.Squelch; 10.TOT; 11.50CTCSS+232DCS; |
Specification of RT97P Repeater
| Item | Specification |
|---|---|
| Customizable Frequency Range | 136–174 MHz or 400–470 MHz |
| Frequency Offset | ≥ 5 MHz and ≤ 12 MHz |
| Standard Form | DMR / FM / DMR + FM |
| Channel Capacity | 8 Channels |
| Channel Spacing | ±12.5 kHz (Narrow) / ±25 kHz (Wide) |
| Operating Temperature | -30 ℃ ~ +60 ℃ |
| Operating Voltage | DC 12V–24V |
| Antenna Impedance | 50 Ω |
| Frequency Stability | ±0.5 ppm |
| Dimension | 280 × 210 × 75 mm |
| Weight | 2624 g |
| Transmitter | Specification |
|---|---|
| Output Power | 10 W |
| Transmission Current | ≤ 2.5 A |
| FM Modulation | 11kφF3E / 16kφF3E |
| Digital Modulation | 4FSK |
| Modulation Distortion | ≤ 5% |
| FM Noise | ≥ 40 dB (25 kHz) / ≥ 35 dB (12.5 kHz) |
| Adjacent Channel Power | ≥ 70 dB (25 kHz) / ≥ 60 dB (12.5 kHz) |
| Audio Response | +1 ~ -3 dB |
| DMR Protocol | ETSI TS 102 361-1 / -2 / -3 |
| Receiver | Specification |
|---|---|
| Analog Receive Sensitivity | 0.25 μV (12 dB SINAD) |
| Digital Receive Sensitivity | -120 dBm (BER ≤ 5%) |
| Adjacent Channel Selectivity | ≥ 70 dB (25 kHz) / ≥ 60 dB (12.5 kHz) |
| Inter-modulation | ≥ 60 dB / ≥ 65 dB |
| Signal Imitation | ≥ 70 dB |
| Audio Response | +1 ~ -3 dB |
| Audio Distortion | < 5% |
| FM Noise | ≥ 45 dB (25 kHz) / ≥ 40 dB (12.5 kHz) |
Specification of RT29D Handheld Radio
| Item | Specification |
|---|---|
| Channels | 128 |
| Power Level | High / Middle / Low |
| Operating Voltage | 7.4 V |
| Band | Narrow (12.5 kHz) / Wide (25 kHz) |
| Dimension (H × W × D) | 128 × 58.5 × 39 mm |
If you do not like the product you can return it within 15 days - no questions asked. This excludes bodysuits, swimwear and clearance sale items. We have an easy and hassle free return policy. Please look at our Delivery & Returns section for further information.