Voice Commands: Hands-free operation boosts efficiency and ensures stable communication during outdoor working.
GMRS Handheld Radio: Offers 64 channels, including 30 preset GMRS channels, providing a wide range of communication options.
Two Way Noise Reduction: Reduces background noise for clear communication, making it ideal for noisy environments like construction sites and security operations.
Emergency Alarm: Press the custom side key to quickly trigger or turn off the alarm for emergency situations.
Type-C Charging: Convenient and fast Type-C direct charging, making long-term use and recharging more efficient.
| Mode | Analog |
| Frequence Band | GMRS |
| Transmit Frequency(TX) | UHF: 462-467MHz |
| Receive Frequency(RX) | UHF: 462-467MHz |
| Power | 5W/0.5W |
| Channel Number | 64 |
| Channel display | / |
| Waterproof Rating | / |
| Bluetooth | / |
| Location | / |
| Battery Capacity | 2500mAh |
| Operation Temperature | -20℃ to +50℃ |
| Encryption Type | 50 CTCSS/ 210 DCS |
| Call Types | Group Call |
| Display | No Display |
| Wireless Copy | Y |
| NOAA | Y |
| Emergency Alarm | Local+Remote |
| Lone work | Y, / |
| Man Down | Y |
| Weight | 262g |
| Size | 120*59*37mm |
| Type-C Charging | Y |
| Additional Features | 1.Scanning; 2.VOX; 3.Monitor; 4.Noise reduction; 5.Squelch; |
|
Mode |
Analog |
| Frequency Range | GMRS |
| Channel | 64, 30 preset (GMRS) |
| VOX | Level 1-9 |
| Charging Dock | DC5V, Type-C |
| Audio Interface | Kenwood Two-Pin |
| Battery Capacity | 2500mAh |
| Battery Type | Lithium-ion Battery (LI-ON) |
|
Band |
Narrow(12.5K) / Wide(20K) |
|
Dimension |
120*59*37mm |
260 CTCSS/DCS
VOX
256 Channel with 30 preset (GMRS)
2500mAh
Type-C USB
Monitor
Remote alarm
Local alarm
Noise reduction
Squelch switch
Scanning
Group call
NOAA
If you do not like the product you can return it within 15 days - no questions asked. This excludes bodysuits, swimwear and clearance sale items. We have an easy and hassle free return policy. Please look at our Delivery & Returns section for further information.