Long-range communication
Large battery capacity for continuous use
One-key group call for quick and easy comms
Durable design, built to withstand tough environments
| Mode | RT86S |
| Frequence Band | GMRS |
| Transmit Frequency(TX) | UHF: 462-467MHz |
| Receive Frequency(RX) | UHF: 462-467MHz |
| Power | 10W/5W/0.5W |
| Channel Number | 30 |
| Channel display | Channel Number, Frequency Point |
| Waterproof Rating | / |
| Bluetooth | / |
| Location | / |
| Battery Capacity | 2600mAh |
| Encryption Type | 50 CTCSS/210 DCS |
| Call Types | Group Call |
| Display | LCD |
| Wireless Copy | Y |
| NOAA | Y |
| Lone work | / |
| Man Down | / |
| Weight | 290.3g |
| Size | 120.9*55.1*38.1 mm |
| Type-C Charging | Y |
| Additional Features | 1.High / Middle/Low Power Adjustable 2.VOX Hands-free 3.Monitor 4.Scan 5.Roger 6.Talk Around 7.Low Battery Alert 8.Power Save 9.Squelch 10.Weather warn 11.TOT(Time Out Timer) |
Specifications |
|
| Frequency Range | GMRS |
| Memory Channels | 30 |
| Channel Space | 12.5 kHz/20 kHz |
| Audio Distortion | ≤5% |
| Frequency Stabilty | ±2.5ppm |
| MaxFrequency Shift | ≤5KHz/≤2.5KHz |
| Spurious Emission | ≤7uW |
| Modulation Method | FM |
| Receive Sensitivity | s0.25uV/s0.3uV |
| Squelch Sensitivity | ≤0.2uV/≤0.25uV |
| Adjacent Channel Selectivity | ≥65dB |
| Spurious Response Suppress | ≥55dB |
| Intermodulation | ≥60dB |
| Current | s2.5mA |
| Work Voltage | 7.4VDC |
If you do not like the product you can return it within 15 days - no questions asked. This excludes bodysuits, swimwear and clearance sale items. We have an easy and hassle free return policy. Please look at our Delivery & Returns section for further information.