Upgrade Heavy Duty Two Way Radio: an upgraded version of the Retevis RB48
Advanced Triple Proof: IP67 rating; withstand 1m depth water for 30 minutes,;against 0.1μm dense dust; passed 1000 2 meter drops without breaking
Long Range Communication: up to 350,000 sq.ft./30 floors of long distance signal range
Dual PTT Buttons: big PTT buttons, very convenient to operate while wearing gloves
1 Pin 2.5mm: compatible with Retevis RB48 RT49 RT49B RT49P two way radio
Availability: In Stock
| Mode | RB48 Plus |
| Frequence Band | GMRS |
| Transmit Frequency(TX) | UHF: 462-467MHz |
| Receive Frequency(RX) | UHF: 462-467MHz |
| Power | 5W/0.5W |
| Channel Number | 30 |
| Channel display | Channel Number |
| Waterproof Rating | IP67 |
| Bluetooth | / |
| Location | / |
| Battery Capacity | 2000mAh |
| Operation Temperature | -10°C to 60°C |
| Encryption Type | 50 CTCSS/105 DCS |
| Call Types | Group Call |
| Display | LCD |
| Wireless Copy | / |
| NOAA | Y |
| Emergency Alarm | Local+Remote |
| Lone work | / |
| Man Down | / |
| Weight | 265.7g |
| Size | 205.55*33*60.5mm |
| Type-C Charging | Y |
| Additional Features | 1.Scan; 2.VOX; 3.VOX Delay; 4.English Broadcasting; 5.Busy Channel Lockout; 6.Low Battery Alert; 7.Power save mode; 8.Monitor; 9.TOT; 10.Companding; 11.Channel Hiding Function; 12.CTCSS/DCS Canceled/Restored; 13.Channel and Keypad Lock; 14.Reset to Factory Mode; 15.SQL; 16.Roger Beep; 17.Call Ring; 18.MIC Gain; 19.Talk Around; 20.TX Tone Enable; 21.Backlight Time; 22.Easy Pairing; |
RB48 Plus Specification
|
General |
|
|
Frequency Range |
GMRS |
|
Rated Voltage |
DC 7.4V |
|
Memory Channel |
30 |
|
Antenna |
Built-in Antenna |
|
Antenna Impedance |
50Ω |
|
Working Methods |
Simplex /repeat frequency mode |
|
Grounding Methods |
Negative Electrode |
|
Dimension |
205.55 *33 *60.5mm(including antenna) |
|
Receiver |
|
|
Sensitivity |
0.25uV/-119dBm(12dB SINDA) |
|
Audio Power |
≥500mW |
|
Audio Distortion |
≤3% |
|
Receiving Current |
≤410mA |
|
Transmitter |
|
|
Modulation Mode |
FM (F3E) |
|
Maximum Frequency Deviation |
≤2.5KHz |
|
Transmitting Current |
≤1.7A |
30 Channels
IP67 Waterproof&Dust proof
2000mAh Battery
Shock Resistance
Scan Function
VOX Function
VOX Delay
English Broadcasting
Busy Channel Lockout
Low Battery Alert
Power save mode
High/Low power
50 CTCSS/105 DCS-N/4 DSC-I
Monitor
TOT
Companding
Channel Hiding Function
CTCSS/DCS Canceled/Restored
Channel and Keypad Lock
Reset to Factory Mode
NOAA
SQL
Roger Beep
Call Ring
SOS
MIC Gain
Talk Around
TX Tone Enable
Backlight Time
Group Call
Easy Pairing
If you do not like the product you can return it within 15 days - no questions asked. This excludes bodysuits, swimwear and clearance sale items. We have an easy and hassle free return policy. Please look at our Delivery & Returns section for further information.