DMR digital technology-equipped mini repeater, featuring a compact and lightweight design for easy portability in diverse scenarios.
10W high-power output effectively extends the communication range of handheld walkie-talkies, breaking through distance limitations. RT97P helps to connect emergency calls outside the range of the walkie-talkies.
Offering clear audio and consistent performance to enhance team coordination efficiency.
It can be compatible with NR30D, RT29D, RT81, RT50, and many other DMR radio models.
Powered via 12V-24V DC, vehicle outlets, or solar panels, the RT97P ensures reliable operation.
| Mode | Digital/Analog |
| Frequence Band | Dual Band |
| Transmit Frequency(TX) | UHF:400-470MHz; VHF:136-174MHz; |
| Receive Frequency(RX) | UHF:400-470MHz; VHF:136-174MHz; |
| Power | 10W/5W |
| Channel Number | 8 |
| Channel display | Channel Number |
| Waterproof Rating | / |
| Bluetooth | / |
| Location | / |
| Battery Capacity | / |
| Operation Temperature | -30℃ to +60℃ |
| Encryption Type | CTCSS/DCS |
| Display | LCD |
| Wireless Copy | / |
| NOAA | / |
| Lone work | / |
| Man Down | / |
| Weight | 3000g |
| Size | 280*210*75mm |
| Type-C Charging | / |
| Additional Features | 1.Easy carry; 2.Car Charger; 3.Dual Mode; |
Main Technological Specification
| Frequency | TX 463.3125MHz / RX 453.3125MHz |
| Standard form | DMR/FM/DMR+FM |
| Channel Capacity | 8CH |
| Channel Spacing | ±12.5KHz Narrow/±25KHz Wide |
| Operating Temperature | -30℃~+60℃ |
| Operating Voltage | DC12V-24V |
| Antenna Impedance | 50Ω |
| Frequency Stability | ±0.5ppm |
| Dimension | 280×210×75mm |
| Weight | 2624g |
Transmitter
| Output power | 10W |
| Transmission Current | ≤2.5A |
| FM Modulation | 11kφF3E/16kφF3E |
| Digital modulation | 4FSK |
| Modulation Distortion | ≤5% |
| FM Noise | ≥40dB(25KHz)/≥35dB(12.5KHz) |
| Adjacent Channel Power | ≥70dB(25KHz)/≥60dB(12.5KHz) |
| Audio Response | +1~-3dB |
| DMR Protocol | ETSI-TS102 361-1,-2,-3 |
| Analog receive Sensitivity | 0.25μν(12dB)SINAD |
| Digital receive sensitivity | -120dBm (BER≤5%) |
| Adjacent channel selectivity | ≥70dB(25KHz)/≥60dB(12.5KHz) |
| Inter-modulation | ≥60dB/≥65dB |
| Signal imitation | ≥70dB |
| Audio Response | +1~-3dB |
| Audio distortion | <5% |
| FM Noise | ≥45dB(25KHz)/≥40dB(12.5KHz) |
If you do not like the product you can return it within 15 days - no questions asked. This excludes bodysuits, swimwear and clearance sale items. We have an easy and hassle free return policy. Please look at our Delivery & Returns section for further information.